Skip to content

28 Oak StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 14, 2024

Property Information

Block6110
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,397
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,700
13%
Improvement Value:$135,800
87%
Total Assessment$155,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,923+3.9%
2024$7,624+9.5%
2023$6,960+7.2%
2022$6,492+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft2,397DeedBook 4306, Page 102Recorded5/9/2022