Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
132-156 Railroad AvePaterson, NJ 07501
Last Sale Date
Sep 14, 1998
Property Information
Block6112
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2 B O1BCB
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage58,760
Acreage1.6
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$570,400
57%
Improvement Value:$435,300
43%
Total Assessment$1,005,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $51,240 | +3.9% |
| 2024 | $49,309 | +9.5% |
| 2023 | $45,015 | +7.2% |
| 2022 | $41,988 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.