Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
60 Hamilton StPaterson, NJ 07505
Last Sale Date
May 29, 1998
Property Information
Block6219
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage2,343
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$245,500
89%
Improvement Value:$29,800
11%
Total Assessment$275,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $14,027 | +3.9% |
| 2024 | $13,498 | +9.5% |
| 2023 | $12,322 | +7.2% |
| 2022 | $11,494 | -38.4% |
Property History
No events match the selected filters.