Skip to content

536 Summer StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2022

Property Information

Block6302
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,754
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,100
12%
Improvement Value:$110,500
88%
Total Assessment$125,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,399+3.9%
2024$6,158+9.5%
2023$5,622+7.2%
2022$5,244+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

DeedBook D3293, Page 174Recorded4/25/2018

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

DeedBook D3104, Page 70Recorded7/25/2017

Property Sale

Sale
$68,434
DeedBook D2788, Page 9