Skip to content

499-501 Summer StPaterson, NJ 07501

Apartment

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Feb 23, 2023

Property Information

Block6315
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F O2F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage3,592
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,500
26%
Improvement Value:$289,100
74%
Total Assessment$391,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,735+3.9%
2024$20,916+9.5%
2023$19,095+7.2%
2022$17,811+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft3,592DeedBook 4487, Page 273