Skip to content

509 Summer StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2021

Property Information

Block6316
Lot11.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,500
7%
Improvement Value:$217,000
93%
Total Assessment$234,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,948+3.9%
2024$11,498+9.5%
2023$10,496+7.2%
2022$9,790+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,280DeedBook 3786, Page 226Recorded4/20/2020