Skip to content

Pt33-35 Martin StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Oct 8, 2024

Property Information

Block6403
Lot1.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,700
76%
Improvement Value:$8,200
24%
Total Assessment$33,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,727+3.9%
2024$1,662+9.5%
2023$1,517+7.2%
2022$1,415+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000

To:

DeedBook 4807, Page 126

Property Sale

Sale
$41,000

From:

To:

DeedBook 3885, Page 239Recorded10/15/2020

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3624, Page 185Recorded7/29/2019