Skip to content

276 20th AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jan 12, 2018

Property Information

Block6413
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,531
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
10%
Improvement Value:$191,900
90%
Total Assessment$213,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,893+3.9%
2024$10,483+9.5%
2023$9,570+7.2%
2022$8,926+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,531DeedBook 3238, Page 191

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 2527, Page 132Recorded9/26/2014

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 2462, Page 88Recorded4/29/2014

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook E152, Page 199