Skip to content

105-111 State StPaterson, NJ 07501

Industrial

Last Sale Price
$578,000
Last Sale Date
Sep 30, 2011

Property Information

Block6503
Lot5.01

Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,200
33%
Improvement Value:$305,700
67%
Total Assessment$452,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,075+3.9%
2024$22,206+9.5%
2023$20,272+7.2%
2022$18,909+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$578,000

To:

DeedBook 2100, Page 164