Skip to content

336-338 21st AvePaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Dec 12, 2018

Property Information

Block6505
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage4,452
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,300
13%
Improvement Value:$329,600
87%
Total Assessment$377,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,254+3.9%
2024$18,528+9.5%
2023$16,915+7.2%
2022$15,777+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft4,452DeedBook 3470, Page 48

Property Sale

SaleMulti
$440,000

From:

To:

DeedBook 3470, Page 48Recorded12/12/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel