Skip to content

344-346 21st AvePaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Dec 19, 2022

Property Information

Block6506
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage7,022
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,700
17%
Improvement Value:$436,100
83%
Total Assessment$527,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,891+3.9%
2024$25,878+9.5%
2023$23,624+7.2%
2022$22,036+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft7,022DeedBook 4453, Page 242

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook R102, Page 570