Skip to content

19-21 George StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 17, 1996

Property Information

Block6708
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 3G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,771
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,800
24%
Improvement Value:$200,000
76%
Total Assessment$263,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,441+3.9%
2024$12,934+9.5%
2023$11,808+7.2%
2022$11,014+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft2,771DeedBook 148, Page 15