Skip to content

27 Thomas StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block6709
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,900
89%
Improvement Value:$6,400
11%
Total Assessment$58,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,970+3.9%
2024$2,858+9.5%
2023$2,610+7.2%
2022$2,434+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

DeedBook 4322, Page 208

Property Sale

Sale
$28,515
DeedBook 3961, Page 182Recorded1/29/2021

Property Sale

Sale
$352,000
DeedBook D1032, Page 270