Skip to content

31-33 Elk StPaterson, NJ 07503

Last Sale Date
Feb 16, 2018

Property Information

Block6711
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,986
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
25%
Improvement Value:$157,400
75%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,669+3.9%
2024$10,267+9.5%
2023$9,373+7.2%
2022$8,742+3.3%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 3268, Page 102Recorded3/16/2018

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,986DeedBook 2206, Page 118