Skip to content

906 Main StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Jun 16, 2025

Property Information

Block6801
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage1,288
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
18%
Improvement Value:$387,200
82%
Total Assessment$472,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,059+3.9%
2024$23,152+9.5%
2023$21,136+7.2%
2022$19,714+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

Sq Ft1,288DeedBook 4920, Page 281

Property Sale

Sale
$715,000

To:

DeedBook 4665, Page 59Recorded2/12/2024

Property Sale

Sale
$160,000

To:

DeedBook D2046, Page 174

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook D1786, Page 250

Property Sale

Sale
$225,000

To:

DeedBook D830, Page 297

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Property Sale

Sale
$10,000

To: