Skip to content

62 Montclair AvePaterson, NJ 07503

Built 1898
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 1, 2020

Property Information

Block6805
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F 1G
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage2,851
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,900
20%
Improvement Value:$209,200
80%
Total Assessment$261,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,303+3.9%
2024$12,802+9.5%
2023$11,687+7.2%
2022$10,901+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,851DeedBook 3762, Page 159

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook L163, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1898