Skip to content

402-404 Pacific StPaterson, NJ 07503

Vacant Land

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 15, 2019

Property Information

Block6902
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,619
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$52,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,649-67.9%
2024$8,247+9.5%
2023$7,529+7.2%
2022$7,022+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,619DeedBook 3699, Page 122