Skip to content

387-389 Dakota StPaterson, NJ 07503

Built 1940

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 23, 2017

Property Information

Block6914
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,194
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,900
34%
Improvement Value:$118,700
66%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,100+3.9%
2024$8,757+9.5%
2023$7,994+7.2%
2022$7,457+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,194DeedBook 3135, Page 151

Property Sale

Sale
$27,000

From:

To:

DeedBook 2427, Page 293Recorded2/4/2014

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook D2026, Page 240

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook D235, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1940