Skip to content

417-419 Getty AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 7, 2012

Property Information

Block7003
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,052
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,600
29%
Improvement Value:$124,800
71%
Total Assessment$176,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,988+3.9%
2024$8,649+9.5%
2023$7,896+7.2%
2022$7,365+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,052DeedBook 2227, Page 68