Skip to content

129 Knickerbocker AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block7009
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,499
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,900
25%
Improvement Value:$151,800
75%
Total Assessment$203,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,379+3.9%
2024$9,987+9.5%
2023$9,118+7.2%
2022$8,504+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook H125, Page 190