Skip to content

125 Buffalo AvePaterson, NJ 07503

Vacant Land

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 8, 2018

Property Information

Block7011
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1G
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$25,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,320+3.9%
2024$1,270+9.5%
2023$1,159+7.2%
2022$1,081+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$225,000

From:

To:

DeedBook 3327, Page 174Recorded6/12/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$142,000

From:

To:

DeedBook 3278, Page 50Recorded4/4/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel