Skip to content

286-288 Pennsylvania AvePaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2025

Property Information

Block7101
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 S
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage9,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,600
43%
Improvement Value:$118,700
57%
Total Assessment$208,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,998+3.9%
2024$15,395+9.5%
2023$14,055+7.2%
2022$13,110+8.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook D902, Page 70

Property Sale

Sale
$550,000

To: