Skip to content

74-78 Maryland Ave(Unit C0003)Paterson, NJ 07503

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 1, 2023

Property Information

Block7202
Lot3
QualifierC0003
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,054
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,800
38%
Improvement Value:$89,400
62%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,347+3.9%
2024$7,070+9.5%
2023$6,454+7.2%
2022$6,020+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,054DeedBook 4545, Page 79

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook H166, Page 110