Skip to content

221-223 Michigan AvePaterson, NJ 07503

Built 1950

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 5, 2016

Property Information

Block7208
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,359
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,800
33%
Improvement Value:$153,500
67%
Total Assessment$230,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,734+3.9%
2024$11,292+9.5%
2023$10,308+7.2%
2022$9,615+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 2878, Page 278Recorded8/12/2016

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook S168, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1950