Skip to content

55-59 Illinois AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Jul 1, 2025

Property Information

Block7212
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2B
Dwellings2
ZoningMU
Sq Footage3,003
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,600
53%
Improvement Value:$176,400
47%
Total Assessment$374,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,055+3.9%
2024$18,337+9.5%
2023$16,740+7.2%
2022$15,615+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$990,000

To:

Sq Ft3,003DeedBook 4941, Page 117

Property Sale

Sale
$800,000

To:

DeedBook 4370, Page 1Recorded8/11/2022