Skip to content

129-131 Pennsylvania AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
May 28, 2004

Property Information

Block7303
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,466
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,100
35%
Improvement Value:$111,700
65%
Total Assessment$171,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,753+3.9%
2024$8,423+9.5%
2023$7,690+7.2%
2022$7,173+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

To:

Sq Ft1,466DeedBook 832, Page 30