Skip to content

155-161 Pennsylvania AvePaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Dec 19, 2003

Property Information

Block7304
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage9,434
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
21%
Improvement Value:$622,900
79%
Total Assessment$792,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,398+3.9%
2024$38,876+9.5%
2023$35,490+7.2%
2022$33,104+8.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$80,000

To:

Sq Ft9,434DeedBook 714, Page 226