Skip to content

118-120 Trenton AvePaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Dec 27, 2000

Property Information

Block7502
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,649
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,700
31%
Improvement Value:$144,900
69%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,730+3.9%
2024$10,326+9.5%
2023$9,426+7.2%
2022$8,793+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000

To:

Sq Ft1,649DeedBook 223, Page 5