Skip to content

165-169 Vernon AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Date
Jan 13, 2017

Property Information

Block7604
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 ST
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,373
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,100
27%
Improvement Value:$254,200
73%
Total Assessment$348,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,746+3.9%
2024$17,077+9.5%
2023$15,590+7.2%
2022$14,542+3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook D1797, Page 273

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook D1218, Page 287