Skip to content

984-1004 Market St(Block 7802 Lot 1)Paterson, NJ 07513

Built 1946
Commercial

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jul 7, 2006

Property Information

Block7802
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1CB
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage17,203
Acreage2.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$675,400
48%
Improvement Value:$719,600
52%
Total Assessment$1,395,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$71,075+3.9%
2024$68,397-4.6%
2023$71,692+7.2%
2022$66,871+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

To:

Sq Ft17,203DeedBook 1273, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1946