Skip to content

574-576 E 38th StPaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$111,000
Last Sale Date
May 27, 1988

Property Information

Block7915
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,040
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,300
21%
Improvement Value:$178,000
79%
Total Assessment$225,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,479+3.9%
2024$11,046+9.5%
2023$10,084+7.2%
2022$9,406+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$111,000

To:

Sq Ft3,040DeedBook 121, Page 292