Skip to content

160-168 Vreeland AvePaterson, NJ 07504

Commercial

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Aug 28, 2017

Property Information

Block8019
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F 1G
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage6,209
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
12%
Improvement Value:$398,900
88%
Total Assessment$454,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,167+3.9%
2024$22,294+9.5%
2023$20,352+7.2%
2022$18,984-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$374,000

To:

Sq Ft6,209DeedBook 3162, Page 292

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook D1631, Page 179

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook Q113, Page 469