Skip to content

506-522 Totowa AvePaterson, NJ 07522

Industrial

Last Sale Price
$3,600,000
Last Sale Date
Oct 28, 2022

Property Information

Block801
Lot12

Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage17,915
Acreage1.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$411,200
62%
Improvement Value:$250,300
38%
Total Assessment$661,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,703+3.9%
2024$32,433+9.5%
2023$29,609+7.2%
2022$27,618+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,600,000

To:

Sq Ft17,915DeedBook 4425, Page 161

Property Sale

Sale
$1,650,000
DeedBook 4365, Page 164Recorded8/4/2022

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook D780, Page 187