Skip to content

70-78 Ryle AvePaterson, NJ 07522

Commercial

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Feb 13, 2015

Property Information

Block801
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage770
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,700
62%
Improvement Value:$52,800
38%
Total Assessment$138,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,057+3.9%
2024$6,791+9.5%
2023$6,199+7.2%
2022$5,782+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft770DeedBook 2592, Page 130

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

DeedBook 2432, Page 287Recorded2/19/2014

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

DeedBook 2433, Page 26Recorded2/19/2014