Skip to content

731-733 20th AvePaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$37,000
Last Sale Date
Sep 30, 1980

Property Information

Block8024
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,553
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
31%
Improvement Value:$124,200
69%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,171+3.9%
2024$8,825+9.5%
2023$8,057+7.2%
2022$7,515+6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$37,000

To:

Sq Ft1,553DeedBook 106, Page 573