Skip to content

39 E 39th St(Unit C104)Paterson, NJ 07514

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block8205
Lot1
QualifierC104
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionUNIT 1D 1B-P
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage858
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
45%
Improvement Value:$55,400
55%
Total Assessment$100,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,115+3.9%
2024$4,923+16.0%
2023$4,244+7.7%
2022$3,942-8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft858DeedBook 4039, Page 272

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook D451, Page 217