Skip to content

509-515 10th AvePaterson, NJ 07514

Commercial

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 16, 2018

Property Information

Block8303
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1CB
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,200
63%
Improvement Value:$81,600
37%
Total Assessment$221,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,301+3.9%
2024$10,875+9.5%
2023$9,928+7.2%
2022$9,260+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

DeedBook 3394, Page 278

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

DeedBook 2505, Page 190Recorded8/8/2014

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook D1853, Page 100