Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
441-443 E 29th StPaterson, NJ 07514
Last Sale Date
Feb 10, 1998
Property Information
Block8402
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class45
Description2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,188
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$43,100
24%
Improvement Value:$135,200
76%
Total Assessment$178,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $9,084 | +3.9% |
| 2024 | $8,742 | +9.5% |
| 2023 | $7,981 | +7.2% |
| 2022 | $7,444 | -3.2% |
Property History
No events match the selected filters.