Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
437-439 E 29th StPaterson, NJ 07514
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 24, 2000
Property Information
Block8402
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,985
Acreage0.08
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$47,800
28%
Improvement Value:$123,100
72%
Total Assessment$170,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $9,726 | +3.9% |
| 2024 | $9,360 | -34.8% |
| 2023 | $14,363 | +7.2% |
| 2022 | $13,398 | +3.3% |
Property History
No events match the selected filters.