Skip to content

216-218 E 30th StPaterson, NJ 07514

Apartment

Last Sale Price
$1,145,000
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block8416
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage7,560
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,100
8%
Improvement Value:$547,100
92%
Total Assessment$595,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,325+3.9%
2024$29,183+9.5%
2023$26,641+7.2%
2022$24,850+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,145,000

To:

Sq Ft7,560DeedBook 4203, Page 199

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook D310, Page 124