Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
Main Blg 6aPaterson, NJ 07504
Last Sale Date
Aug 11, 2015
Property Information
Block8503
Lot1
QualifierC601
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
DescriptionCONDO 6A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$114,000
12%
Improvement Value:$836,000
88%
Total Assessment$950,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $48,403 | +3.9% |
| 2024 | $46,579 | +9.5% |
| 2023 | $42,522 | +7.2% |
| 2022 | $39,663 | -4.4% |
Property History
No events match the selected filters.