Skip to content

545-547 Park AvePaterson, NJ 07504

Last Sale Date
Feb 28, 2014

Property Information

Block8606
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,096
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
29%
Improvement Value:$215,300
71%
Total Assessment$304,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,535+3.9%
2024$14,949+9.5%
2023$13,647+7.2%
2022$12,730+3.7%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2445, Page 6Recorded3/19/2014

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft3,096DeedBook 1607, Page 216

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook D550, Page 275