Skip to content

697-699 E 28th StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
Apr 14, 1982

Property Information

Block8617
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,915
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,900
22%
Improvement Value:$188,400
78%
Total Assessment$240,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,243+3.9%
2024$11,782+9.5%
2023$10,756+7.2%
2022$10,033+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$54,000

To:

Sq Ft3,915DeedBook 108, Page 9