Skip to content

454-458 E 30th StPaterson, NJ 07504

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block8619
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F 3G
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage7,476
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
23%
Improvement Value:$245,800
77%
Total Assessment$319,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,287+3.9%
2024$16,636+9.5%
2023$15,187+7.2%
2022$14,166+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook L133, Page 574