Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
459-461 E 30th StPaterson, NJ 07504
Last Sale Date
Dec 20, 1989
Property Information
Block8620
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage4,200
Acreage0.11
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$62,000
25%
Improvement Value:$183,000
75%
Total Assessment$245,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $17,277 | +3.9% |
| 2024 | $16,626 | -4.5% |
| 2023 | $17,416 | +7.2% |
| 2022 | $16,245 | +1.3% |
Property History
No events match the selected filters.