Skip to content

296-298 17th AvePaterson, NJ 07504

Built 1918

Last Sale Date
Mar 26, 2014

Property Information

Block8621
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,235
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
38%
Improvement Value:$100,000
62%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,254-57.0%
2024$19,215+9.5%
2023$17,541+7.2%
2022$16,362+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1918