Skip to content

182-190 18th AvePaterson, NJ 07504

Commercial

Last Sale Price
$19,000,000
Last Sale Date
Nov 21, 2022

Property Information

Block8701
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage60,308
Acreage2.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,703,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,703,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$86,804+3.9%
2024$83,532+9.5%
2023$76,258-51.9%
2022$158,379-8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$19,000,000

To:

Sq Ft60,308DeedBook 4463, Page 152

Property Sale

SaleMulti
$1,900,000
DeedBook D3592, Page 76

Property Sale

SaleMulti
$2,000,000
DeedBook D1410, Page 241

Property Sale

SaleMulti
$5,381,250
DeedBook D1179, Page 147