Skip to content

444-446 E 31st StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 13, 2012

Property Information

Block8702
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,037
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,600
15%
Improvement Value:$252,900
85%
Total Assessment$297,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,158+3.9%
2024$14,586+9.5%
2023$13,316+7.2%
2022$12,421+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft3,037DeedBook 2223, Page 184

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook D764, Page 287