Skip to content

457-459 E 34th StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2023

Property Information

Block8707
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,280
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
18%
Improvement Value:$257,600
82%
Total Assessment$313,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,968+3.9%
2024$15,366+9.5%
2023$14,028+7.2%
2022$13,084+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook Z122, Page 168