Skip to content

434-436 E 35th StPaterson, NJ 07504

Last Sale Date
Nov 9, 2015

Property Information

Block8707
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,398
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
27%
Improvement Value:$164,600
73%
Total Assessment$225,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,494+3.9%
2024$11,061+9.5%
2023$10,098+7.2%
2022$9,419+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$433,000

To:

Sq Ft2,398DeedBook 2720, Page 118

Property Sale

Sale
$433,000
DeedBook D1178, Page 229